Wyszukaj Programu
Wyszukaj w serwisie
Strona główna
Aktualności
PROGRAM
Artyści i goście
WYSTAWY
BILETY
Gazeta Festiwalowa
Akredytacje
Press Room
Plebiscyt
GALERIA 2008
GALERIA 2007
Wirtualny Katalog
ARCHIWUM
Organizatorzy
Konkurs Publiczności
Kontakt
DOJAZD
newsletter





Jan Frycz

Jeden z kluczowych aktorów sceny polskiej. Zadebiutował w 1976 roku na planie filmu "Zielone minione". Był wówczas na pierwszym roku studiów, jednak mimo braku aktorskiego doświadczenia wykreowana przez niego postać ofiary hazardu, spotkała się z życzliwym przyjęciem krytyki. W 1982 roku powstały dwa filmy z udziałem Frycza. Były to "Blisko, coraz bliżej" i "Wielki Szu" oba w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Postaci wykreowane przez aktora w tych filmach udowodniły, że jest on artystą wszechstronnym i "plastycznym".

Wśród innych ról Frycza, które sprawiły, ze znalazł się w czołówce polskich aktorów należą między innymi role w: "Mgle" Adama Kuczyńskiego, "Trzech krokach do miłości" w reżyserii Rolanda Rowińskiego, "Nieproszonym gościu" Feliksa Falka, "Pożegnaniu jesieni" Mariusza Trelińskiego i "Damie kameliowej" Jerzego Antczaka.W 1986 roku Frycz otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu d/s PRiTV za osiągnięcia w Teatrze TV, w 1987 roku wyróżniono go nagrodą im. Zelwerowicza za role w "Opisie obyczajów" i "Braciach Karamazow".

Frycz należy do wąskiego grona aktorów teatralnych, którzy zadomowił się w filmie, zyskując dużą popularność wśród publiczności. W kinie zadebiutował jeszcze na studiach aktorskich - grał Tomasza II w "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego (1976). W 1982 zagrał u boku Jana Nowickiego w "Wielkim Szu" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, gdzie stworzył przejmujący portret chciwości i łajdactwa, młodego choć przegrywającego już swoje życie mężczyzny. Ważne były role Frycza w filmach Mariusza Trelińskiego - "Pożegnanie jesieni" (1990) oraz "Egoiści" (2000), a także w filmach Andrzeja Barańskiego - "Dwa księżyce" (1993) oraz "Horror w wesołych bagniskach" (1995), gdzie świetnie odnalazł się w konwencji pastiszu i nostalgicznego powrotu do modernistycznego nastroju i wrażliwości.

W roku 2003 do współpracy zaprosił Frycza Jan Jakub Kolski, który powierzył aktorowi niełatwą kreację Siemiana. Zagrał również w "Nigdy w życiu!", "Pręgach", "Komorniku" i "Nieruchomym poruszycielu", którego prapremiera otworzy Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI.

Wszechstronność warsztatu aktorskiego Frycza sprawia, że chętnie obsadza się go w różnych produkcjach filmowych o odmiennej estetyce. Aktor zagrał w kostiumowej "Damie Kameliowej" w reżyserii Jerzego Antczaka (1994), wykreował także role we współczesnych komediach - "Dzieci i ryby" Jacka Bromskiego (1996) i "Tam i z powrotem" Wojciecha Wójcika (2001).

Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI

Film "Tam i z powrotem" zobaczymy na Festiwalu DWA BRZEGI w ramach retrospektywy twórczości Janusza Gajosa. Jan Frycz - odtwórca głównej roli, powiedział o filmie:

"Sam znałem takich ludzi, którzy w latach 60. musieli wyjechać. Wynikało to z głębokiej potrzeby wolności, którą ograniczało państwo. Bohaterowie filmu mają świadomość groteski, jaka ich otaczała. To było i śmieszne, i tragiczne. Ludzie ze względu na talent w żaden sposób nie mogli tu żyć.

Spotkanie z Janem Fryczem odbędzie się po pokazie otwarcia, 2 sierpnia w Cafe Kocham Kino.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »




© Copyright 2013 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved. Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Grzegorz Kondek. Projekt - Jarek Koziara. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona wykonana przez saracoratello.